(Antonio San Payo Arajúo Mini Kosárlabda technikai igazgató)
A mini kosárlabdázásról
1. A mini kosárlabdázás fontossága
A mini kosárlabdázásban a legfontosabb a gyerek, hatalmas a képzelőerejük. Különböző igényeik vannak, melyet a felnőttektől várnak, miközben nem úgy gondolkodnak, mint egy felnőtt és nem is úgy viselkednek. Ezt kell figyelembe vennünk a mini kosárlabdázásban, amikor fejlesztjük az önállóságot és az együttműködést s amikor ugyanannyi lehetőséget kell adnunk minden gyereknek.
2. a mini kosárlabdázás, mint tanulási színtér
Olyankor, amikor egyre több gyerek él magas épületekben, amikor rengetegen ülnek a TV, a számítógép a game boy előtt, mikor nincsenek játszótársaik és amikor nem fejlesztik a motoros képességeiket, alapvetően fontos, hogy olyan közösségi formát találjunk, ahol fejlődhetnek a gyerekek koordinációs képességei. Tudjuk, hogy amikor együtt dolgozunk a gyerekekkel, nyomot hagyunk bennük. Ezért a legnagyobb felelősségünk, hogy bőséges pozitív élményt szerezzünk nekik. Ebből a szempontból, a mini kosárlabdázásnak olyan tanulási színtérnek kell lenni, ahol a felnőtt és a gyerek egyaránt jól érzi magát.
3. A verseny fontossága
Mindenki szeret győzni. Ez természetes és emberi. Ám a mini kosárlabdában nem szabad sietni ezzel. A fő alapelv a tanítás és annak az eredménye, amit a gyerek megtanul. Természetesen élvezzük, amikor a gyerek boldog, amikor nyer. A mini kosárlabdában nagyon fontos, hogy amikor a gyerekek játszanak, arra helyezzük a hangsúlyt, amit tanultak. Az értékelés nem annyira fontos.
4. Egészség, előadás, fejlődés
A mini kosárlabda minden gyerek számára lehetséges, az edzők elvárásától függetlenül. A mini kosárlabda megtanítja szeretni a játékot. Ha szeretik, megmaradnak a sportág számára. Ettől fejlődnek majd és egészségesek lesznek. Manapság a gyerekek helytelenül táplálkoznak és nem mozognak eleget.
5. Mérkőzés / játékvezetés a gyerekek érdekében
A játékvezetés azt jelenti, hogy meg kell magyarázni a szabályokat. A mini játékvezetőknek érteniük kell gyerekek mozgáskoordinációs nehézségeit. Ezért a gyerekek korának és tudásszintjének megfelelően a játékot lehet és kell is javítani. A mini kosárlabdában az U12-ben 5:5 ellen kell játszani; U 10-ben ajánlott a 4:4 elleni; U 8-ban a 3:3 elleni, ráadásul ebben az életkorban kisebb pályán, de mindig két palánkra játszanak.
(Antonio San Payo Arajúo Mini Kosárlabda technikai igazgató)
Kondicionális és koordinációs edzés fiataloknak
1. Lábmunka
A bóják 80 cm-re vannak egymástól, két sorban hét db
A játékosok ezek fölött futnak és ziccert dobnak a végén.
- Két lépés a bóják között, (kezdj a külső lábbal
- Két lépés a bóják közé arccal a középvonal felé
- Két lépés a bóják közé arccal kifelé, majd a dobás előtt sarkazás
- Egy lépés a bóják közé\r\n- Egy lépés a bóják közé, de a bóják távolságát 120 cm-re növeljük\
2. Sprint és irányváltás
A játékosok az alapvonalról indulnak, megkerülik az első bóját és irányt váltanak, futnak a második bójához, majd az alapvonal felé.
3. 45 méter sprint és irányváltás
A bójákat a trapéz sarkaira és alul, a 3 pontos- alapvonal találkozásához tegyük.
Start középről. Végeztessük el labda nélkül és labdával.
4. Sprint és kiközelítés a támadónkra
A bójákhoz fut a játékos, megtámadja a támadóját, majd fut a következő bójához.
5.16 m alapmozgás oldalra
A bóják 80 cm-re vannak egymástól
Start az alapvonalról. Alapmozgás maximális sebességgel, mindkét talp megérinti a talajt a bóják között. Oda vissza mozog a 3-as vonal és az alapvonal között.
6. Alapmozgás- sprint alapmozgás
Alapmozgás oldalra, sprint a bójasorok között, majd 180 fokos fordulat és alapmozgás oldalra.
7. Sprint 180 fokos fordulat, háttal sprint
8. Szökdelés egy lábon a bóják fölött
1. A bóják 80 cm-re vannak egymástól. Két szökdelés a bóják között. A bóják fölötti szökdelés kicsit magasabb, mint a bóják közötti.
2. Szökdelés a bóják között folyamatosan. Minden szökdelés magasabb ívű, mint az első feladatban. Végezzük el mindkét lábbal.
9. Szökdelés páros lábbal
1. Páros lábon a bóják fölött magasra
2. Szökdelés, leérkezés a bója két oldalára. Felugrás előre, bokázás a levegőben, majd leérkezés a bója két oldalára.
10. Szökdelés páros lábon, forgással és labdával.\r\n\r\nKeresünk egy vonalat a pályán. A játékos kezében a labda. Felugrás és leérkezés 180 fordulattal, alapállásba.
11. Páros lábú szökdelés oldalra, labdával
Szökdelés a vonal fölött, maximális sebességgel, alapállásban.
12. Páros lábú szökdelés oldalra mélyebb alapállásban
A játékos az előző feladatot végzi, de most olyan mélyen, amilyen mélyen tudja. Azonban a felugrás maximális. Leérkezés a kiinduló helyzetbe.