Ebben a néhány bekezdésben arról lesz szó, hogyan kezelhetitek sérüléseiteket. Milyen haszna van a jégnek, a fáslinak, stb. Ha kérdésetek van, szóljatok hozzá!
A sérülés típusai
Két fő csoportba osztályozzuk a sérüléseket:
- A belülrol jövo sérüléseknek a belso erokben bekövetkezo hirtelen, vagy állandó változás az oka, amely váratlanul olyan sérülést eredményez, mint az izom húzódása, vagy szakadása. A túlzott használat eredményeként az ismétléses erokifejtés is okozhatja, ami ingerlékenységgel, stressz töréssel, szövet elváltozással jár együtt.
- A kívülrol jövo, vagy traumás sérülés az eredménye, ha a test összeütközik egy külso erovel, mint például egy tárggyal, vagy a talajjal. Tipikus kívülrol jövo sérülés a zúzódás, a törés és a ficam. A sportolók szenvedhetnek a túlzott használattól, ilyen a hólyag.
Sok esetben, amikor a lágy szövet károsodik, nem számít, hogy mekkora a sérülés, különbözo szövetrészek fognak elszakadni, akár megnyúlik, akár ütés éri az izmot. Ha a sérülés kicsi, akkor is valószínu, hogy a vérerek tápanyaggal látják le a szöveteket és azokat a részeket, amelyek szintén károsodni fognak. A vérzés mennyisége, a résztvevo szövetek vérkeringésétol függ és növekedni fog, ha a sérülés edzés alatt történik
- A gyógyító folyamatok lépcsoi
Nem lehetséges pontosan megjósolni a gyógyulási idot, mert van néhány tényezo, amely befolyásolja a gyógyulás sebességét. Azonban biztos sorrendje van az eseményeknek. Sok függ a sérülés komolyságától, a sérült sportoló életkorától, és hogy mit tesznek a helyreállásuk elosegítéséért. Például, ahogy öregszünk, az anyagcserénk lelassul. Amint azt fent említettük, a sérülések gyógyulási idejével kapcsolatban vannak útmutatók, melyek fázisokra oszthatók:
- A heves, vagy gyulladást okozó fázis a sérüléstol számított négy-öt napig tart.
- A javítási fázis 48 órával a sérülés után kezdodik és néhány hétig tart.
- Újjáalakítási fázis három héttel a sérülés után kezdodik és egy évig tart.
Az eloforduló fázisok és folyamatok összekapcsolódhatnak és folyamatosak. Tehát, a heves ingerlékeny fázis gyakran követi a javítási fázist.
A heves (akut) fázis
Akut, gyulladást okozó fázisként ismerjük az elso fázist, amely rögtön a sérülés után következik. Ez a sérülés után néhány napig tart és általában az alábbi tünetek jellemzik (rendszerint 24 órán belül kezdodik):
- Fájdalom
- Láz
- Borpír
- Duzzanat
- A normális muködés hiánya
A sérült erekbol, a szövetekbe csorgó vér, duzzanatot okoz, ami néha a felület elszínezodésével jár. Az elso válaszreakció (néhány másodperctol tíz percig tart) egy sérülés miatti fájdalom, vagy károsodás eredménye lesz, érszukületet okoz, amely segít lecsökkenteni a vér sérülésbol származó vérveszteséget. Ez viszont, a gyenge vérellátás miatt, a sejtek tápanyag hiányához vezet, melyek ezután hamarosan elpusztulnak. Ezek az elhaló sejtek egy hisztaminnak nevezett anyagot szabadítanak föl, ami az erek tágulatát idézi elo nagyobb vérellátást okoz és több tápanyagot hoz, ami segít kijavítani és újjáalakítani a sérült szöveteket. A sérült erekben az elpusztult sejtek és a vér, hematómát (duzzanatot) képeznek, amelyet ki kell üríteni a szövetbol, hogy lehetové tegyük a gyógyító folyamatok megfelelo beindulását.
Ebben a fázisban a hajszálerek fala kitágul és megno az áteresztoképessége. A nagyobb vérellátás viszkózusabb lesz és ezért lelassul. A nyomás növekedése átkényszeríti a plazmát a hajszálerek falán a szövet közötti térbe. A specializálódott fehérvérsejtek átvándorolnak erre a területre és felfalják az elpusztult sejteket, így gyulladással küzdenek. Ha a terület begyullad, gyakran okoz borpírt és lázat, majd ha a gyulladás tovább folytatódik, még több fehérvérsejt megy az érintett területre, amíg a gyulladás elmúlik.
Mivel a gyulladást okozó fázis tovább folytatódik, egy nagyon finom fibrinogén (nagy molekula tömegu fehérje a vérplazmában) háló * rakódik le, ez a javítási fázis elso szerkezete.
* Nagyon finom, hajszálszeru szerkezet, amely nagyon gyenge, de össze is köti a réseket a sérült szövetben, hogy lehetové tegye más szerkezetek tapadását, a javítási fázisban. Ezért nagyon fontos a sportolók számára, hogy pihenjenek ebben a periódusban, hogy elég erossé válhasson a háló a stressz ellen.
Izomgörcs, a szervezet védekezo mechanizmusának részeként, a gyulladásos fázisban is történhet, (lásd a hatodik fejezetet). Ez az izmok önkéntelen összehúzódását okozza, növeli a fezülést az izomban és korlátozza a további mozgást. Azonban, a vérkeringés akadályozásával, ellentétes hatása lehet a sérülésre, ami megnöveli az idegvégzodésekre eso nyomást, és nagyobb fájdalmat idéz elo. A sérülés kezelésének célja a fájdalom, az idegek nyomásának és a görcs körfolyamatának megtörése.
A sérülést követo fázisban történo tevékenységnek (vagy a tevékenység elmaradásának) közvetlen hatása lesz arra, hogy mennyi ideig tart a sportoló helyreállása és visszatérése a versenysportba. A vérzés sebessége lelassítható, a sérülés helyérol kiürül a melléktermék, ami hatással lesz arra, hogy milyen gyorsan kezdodik el a helyreállítás. A sérült vérerek betömodnek és 48-72 órán belül meggyógyulnak, így az azonnali beavatkozás korlátozza a vérerekben a vérhiányt ahogy az alábbiakban írjuk.
Kezelés a gyulladásos fázisban
A masszor célja hogy, rögtön a kezelés után segítse összeszukíteni a vérereket (érszukítés), gátolja a véráramlást és lecsökkentse a gyulladás mennyiségét. A sérülés után azonnal, ha jeget, vagy hutést alkalmazunk, csökkentheto a duzzanat és a kiáramló vér mennyisége. A fáslizás és a felpócolás is segíteni fogja ezt. Ez egy általánosan használt módszerre emlékeztet, Pihenés, Jegelés, Fáslizás, Felpolcolás, rövidítése PJFF.
Fontos, a sérülést követo, mielobbi elsosegélynyújtás. Ez rendszerint a játéktéren van bár sportágtól függoen, a legfontosabb az lehet, hogy elszállítsuk a sérült sportolót s megóvjuk a további veszélytol (például egy közeledo kerékpáros útjából). A további információkért, lásd a tizenharmadik fejezetet, Részvétel a sporteseményeken!
Pihenés
A sérült testrészt kezdjük azonnal pihentetni, hogy megelozzük a további károsodás! Ez a tevékenység azonnali abbahagyását és a sérült rész leheto legkisebb mozgatását jelenti. A heves, gyulladást okozó fázis után, bátorítsuk a klienst, hogy a többi testrészével végezzen edzés gyakorlatokat, hogy valamennyire megorizze az eronlétét!
Jég
Amilyen hamar csak tudunk, használjunk 10-12 percen keresztül, jeget, hogy lassítsuk a gyulladást, és ne várjunk arra, hogy a duzzanat elkezdodjön! A jegelés reflex választ indít el, mely szukíti a területet ellátó vérereket, ezért lecsökkenti a vérkeringést. Mivel ez egy reflex, a jég csak a felületi szöveteket hutheti le, hogy elérje a kívánt hatást az alatta lévo részeken.
A gyulladásos szakaszban használjunk újra jeget minden órában, esetleg két óránként. Fontos, hogy ne tartsuk ott a jeget hosszabb ideig, mint azt már fent is említettük, mert ezután a szervezet úgy reagálna, hogy kitágítaná az ereket és megnövelné a vérkeringést, hogy felmelegítse a lehutött szöveteket és megállítsa a sejtpusztulást. Emiatt, több vér folyna a szövet közötti térbe, ami viszont növelné a duzzanatot. Ne használjunk jeget közvetlenül a borfelületre, mert ez fagyást eredményezhet! Göngyöljük bele egy nedves ruhába (a száraz ruha nem adja át hatékonyan a hideget). A hidegnek fájdalomcsillapító hatása is van, mely segít az izomgörcs csökkentésében. (Mikor tapasztalható a hatása, a sportoló ne folytassa a sporttevékenységet, csak azért mert a fájdalma csökkent!)
Mikor ellentétes a jég hatása?
- Soha ne alkalmazzunk jeget közvetlenül a borön! Fagyást és égést okozhat a borön.
- Ne használjunk jeget, ha fáj! Néhányan érzékenyek a jég használatára.
- Ne használjunk jeget olyan sérülésre, ami a mellkason van! Ez korlátozhatja az artériás vérkeringést a szív felé.
- Ha valaki nem képes érezni, mielott jeget alkalmazunk, ez olyan problémákra utalhat, mint például az idegi gátlás. Ilyen esetekben a jég csak eltakarná és bonyolítaná a problémát.
Fáslizás
Használjunk szorító kötést (általában krepp fáslit), hogy csökkenjen a szövet duzzanata! Határozottan alkalmazzuk, de ne túl szorosan! Kössük a fáslit alulról fölfelé, úgy hogy fedje le a sérülés alsó és felso végét ami magába foglalja a duzzanatot is! Ez távol tartja a duzzanatot az alsó végtagtól. A fáslizással megelozheto az ödéma (a szövetekben lévo rendellenes magas folyadékmennyiség) a szövetekben lévo nyomás növelésével és így korlátozza a folyadék mennyiségét, amely bejuthat a területre.
Felpolcolás
Emeljük meg a sérült területet, hogy csökkenjen a vérkeringés, és hogy korlátozzuk a hozzákapcsolódó izmok használatát! Lecsökken a hajszálerek hidrosztatikus nyomása is, ami a szövet közötti térbe jutó folyadék mennyiségét csökkenti.
Sok vita és ellentmondásos kutatás kíséri, hogy melyik a leghatékonyabb a fenti tevékenységek közül. Egyiket sem szabad mellozni s ajánlatos a sérülést követo elso 48- 72 órában valamennyit betartani. Ez a sérülés komolyságától függ és olyan játékosok esetében alkalmazható, akik nem tartoznak közvetlenül a felügyeletünk alá az elso két-három napban! Másokat néhány óránként lehet ellenorizni a gyulladásos fázisban.
Ha nem tudják folytatni a PJFF eljárást azt jelenti, hogy a sérülés utáni helyreállási ido jelentosen megnyúlhat, és a duzzanatról, az elpusztult szövetekrol és vérsejtek elszállításáról a szervezetnek kell gondoskodnia. Ha nem kezeljük megfeleloen a sérülést, és nem távolítjuk el ezeket a melléktermékeket, hosszantartó problémákat okozunk a sportoló számára, mert a folyadék és ezek az anyagok elkezdenek besurusödni és megszilárdulnak.
A gyulladásos fázis elso két-három napjában nem szabad masszázst végezni és kerülni kell a meleget is! Az éppen javított, gyógyult vérerek újra kinyílnak és a masszázs értágulatot okoz, ami újra indíthatja a vérzést.
A javítási fázis
A gyulladásos fázis az elso két nap után alábbhagy és csökken a duzzanat, elkezdodik a javító folyamat. Mostanra a vérerek rendbe jönnek, és helyreáll a szövetek felé az oxigén és a tápanyagok szállítása. Az izomnak nincs meg az a képessége, hogy új szövetet termeljen, de hegszövettel pótolja a sérült területeket. Ez érben gazdag sejtek képzodésével indul, amely kollagénnek nevezett, javító szövetet termel. A következo ketto- négy hét alatt ez a gyenge kötoszövet több fehérje rostot kap és megerosödik, miközben elveszti viszkozitását.
Amint a hegszövet kifejlodik, rugalmatlanná és szilárddá válik. Ez az új szövet, sem muködésben sem eroben, nem olyan mint az egészséges izom: a hegszövet, a környezo izom szövet húzóerejének csupán 70 % -t éri el és így egy gyenge és sebezheto rész fejlodik ki a javítás fázisában. Harminc százalékra zsugorodik össze, amikor folytatódik képzodése és ezért fontos, hogy a sportoló el kezdjen nyújtani és edzeni a javító fázisban, hogy az új termelodo szövet eros és rugalmas legyen.
Kezelés a javító fázisban
A sportmasszornek magyarázza el a sportolónak, milyen fontos, hogy betartsa az alábbiakban adott tanácsokat, azért hogy felgyorsítsa a korai helyreállást és visszatérhessen a sportba. Még ha mostanra a vérerek rendbe is jöttek, a károsodott izomszövetek és a kötoszövet gyenge lesz. Bár különbözo gyakorlatok használhatók a mozgékonyság növelésére majd késobb az erosítésre a korai szakaszban, óvatosan kell végezni, hogy ne okozzanak kényelmetlenséget. A fájdalom, egyértelmu jele annak, hogy a gyógyuló szövetek újra károsodtak, ami megnyújtja a gyógyulási idot. Az alábbiakban olvashatók a gyógyító folyamatokban alkalmas gyakorlatok. E fázisban még lehet gyulladási válasz; ez féken tartható a szorító kötés folyamatos használatával.
A javító fázisban, a jeges masszázs bekapcsolható a kezelésbe az alábbiakban leírt gyakorlatokkal együtt. A simító mozgások alkalmazása jeges tömlovel, ki fogja tágítani és összehúzza a vérereket megnöveli a vér és a tápanyagok szállítását e területre, fokozza a gyógyulást, csökkenti a fájdalmat és a kényelmetlenséget. Tanácsoljuk, hogy a sportoló használja a sérült területen a jeges tömlot, 15-20 percen át; próbáljunk gyengéden, fájdalommentesen mozogni! Ha hosszabb ideig hutjük a területet, a szervezet reagál és fokozza a sérült területen a keringést, mint a gyulladásos szakaszban (lásd feljebb), hogy felmelegítse a szöveteket és megelozze a sejtek tartós károsodását.